کرونا و دست های خالی کارگران

به گزارش وبلاگ درخشان 92، همه قشرها ازجمله کارگران از روزی که کرونا پایش به ایران بازشده، به صورت مستقیم و غیرمستقیم درگیر تبعات یا عوارض آن شده اند.

کرونا و دست های خالی کارگران

به گزارش وبلاگ درخشان 92 آنلاین به نقل از ایرنا، با انتشار اخباری مبنی بر مبتلاشدن تعدادی از هم وطنان به ویروس کرونا، عزم جدی برای مقابله با گسترش این بیماری آغازشده اگرچه کم وکاستی های بسیاری وجود دارد که نمی توان منکر آن شد.

مطالب زیادی بیان شد از شست وشوی مرتب دست ها، در خانه ماندن، ضدعفونی کردن و بسیاری موارد دیگر که باهدف پیشگیری از شیوع این ویروس به صورت مرتب به خصوص در فضای مجازی در حال انتشار است.

به مردم به خصوص افراد سالمند و کسانی که دارای بیماری پیش زمینه ای هستند، نکات بسیاری یادآوری شده که بایستی رعایت نمایند تا جلوی سرایت هر چه بیشتر این ویروس گرفته گردد.

اما یکی از بخش ها و اقشاری که کمتر به آن ها پرداخته شده بخش صنعت و کارگران است، اقتصاد و صنعت که پایه توسعه کشور بوده و کارگران که به عنوان بخش مهم و اساسی این پایه می باشند و سلامت آن ها نقش زیادی در توسعه کشور و تأمین نیازهای شرایط حال کشور دارد.

پای صحبت مردم نشستیم از کم و کاستی هایشان گفتند، کارمندان، بیماران، بیمارستان ها، اما در این میان قشری که باید از آن سخن فراوان به میانید کارگران هستند و استان البرز به عنوان قطب صنعتی و تولیدی کشور بخش قابل توجهی از جمعیت آن را کارگران تشکیل می دهند.

جمعیت کارگری در البرز

البرز با داشتن سه هزار و 500 واحد تولیدی و صنعتی به عنوان قطب صنعت در کشور مطرح است، وجود این تعداد واحد صنعتی بزرگ، متوسط و کوچک اهمیت صنعتی آن را در کشور دوچندان کرده است، صنایعی که افزون بر تأمین نیازهای داخلی درزمینهٔ های مختلف ازجمله مواد ضدعفونی نماینده و بهداشتی در بازارهای منطقه ای و جهانی جایگاه خاصی دارد اما در شرایط کرونایی امروز باید با وسواس و حساسیت خاص شرایط جامعه کارگری و تولیدی آن را بررسی کرد و نیازها را پاسخ گفت.

130 هزار کارگر در این واحدهای تولیدی و صنعتی مشغول به فعالیت هستند و اگر جمعیت کاری مراکز خدماتی را در نظر بگیریم حدود 460 هزار نفر از جمعیت سه میلیون نفری استان را کارگران تشکیل می دهند و این امر نشان دهنده اهمیت توجه به این مهم است که بایستی برای سلامت این قشر از جامعه که نقش زیادی در توسعه استان و کشور دارند اقدامات جدی صورت گیرد.

کارگرانی که به خصوص در ایام سرانجامی سال باید ساعت های بیشتری را در محیط های کارگری باشند، تولید کشور در دستانشان است، این در حالی است که اگر به شرایط سلامت و بهداشتشان آن چنان که باید توجه نگردد، نه تنها خود فرد و اطرافیانش بلکه می تواند صنعت و اقتصاد کشور را نیز فلج کند.

قشری که اگر سالم باشند صنعت کشور نیز سالم و رو پا است و اگر خدایی تاکرده این ویروس که قدرت شیوع آن بسیار گسترده است دامن یکی از این کارگران را بگیرد، می تواند هم زمان با درگیر کردن چندین نفر دیگر از کارگران درنهایت سبب آسیب رساندن به بخش صنعت و اقتصاد کشور گردد.

کرونا در کمین است

دست های خالی کارگران در میان مافیای سنگین ماسک، مواد ضدعفونی و برخی تبعیض ها، امروزه به خوبی در حال نمود کردن است، ساعات کاری کارمندان دولت در استانی مانند البرز در حالی کاهش یافته که در این میان حتی یک ساعت هم از ساعت کاری کارگران کم نشده است.

وقتی پای درد دل هایشان می نشینید گله های همیشگی مانند عقب ماندن حقوق، کاهش قدرت خرید، تأخیر اقساط و بدهی ها و صدها مشکل دیگر ردیف می گردد و اینک نیز ویروس کرونا

نگرانی مضاعف برای آنان و خانواده ای شان است.

از صحبت کردن می ترسند اگرچه شاید چندین ماه است که حقوق هم نگرفته باشند اما می ترسند که بیان نمایند حرف هایشان که نکند همین حقوق تأخیری را نیز از دست بدهند، وقتی این اطمینان خاطر را می دهیم که نیامدیم برایتان مشکل درست کنیم هدفمان تنها حفظ سلامت شما است، بازهم با شک حرف می زنند البته به این شرط که نامی از آن ها نبریم.

گفت وشنود با کارگران

امیر کارگر جوان 30 ساله ای که باوجود جوان بودن اما مهروموم ها است که باریک خانواده پرجمعیت را به دوش می کشد، در یک واحد تولیدی دریکی از شهرک های صنعتی البرز فعالیت می کند.

او می گوید: برای رسیدن به محل کار صبح ها ساعت 6 از خانه بیرون می زنم، صبحانه را در منزل صرف می کنم، قبل از همه گیر شدن ویروس کرونا، ناهار را در خودواحد به همراه دیگر کارگران صرف می کردیم اما در حالی باید تا ساعت 16 در محل کار حضورداشته باشیم که رستوران تعطیل و با خود هم نباید غذایی بیاوریم.

این کارگر گفت که خدا کند هیچ گاه پای کرونا در بخش تولید باز نگردد البته دعا می کنم که این بلا از سر مردم ایران و جهان دور گردد.

شرایط کاری کارگران سخت شده است

رضا کارگر دیگری است که می گوید: فشار کاری مان بالا است، در روزهای سرانجام سال، باید تولید کنیم، بفروشیم تا کارفرما بتواند حقوق وعیدی مان را بدهد، اما چندین ساعت گرسنه ماندن خیلی سخت است، از آن طرف هم می دانیم که برای سلامت خودمان است اما شرایط کاری واقعاً سخت شده است.

نبود مواد ضدعفونی نماینده که این روزها دغدغه تمام اقشار جامعه شده، یکی از اصلی ترین مسائلی است که بکی دیگر از کارگران عنوان می کند، خدیجه 45 ساله که خود و شوهرش در 2 واحد تولیدی در حال فعالیت هستند و هریک نگران دیگری است.

وی عنوان می کند که اگر مواد ضدعفونی نماینده باشد که هرروز بتوانند کارگاه و واحد را به صورت مرتب ضدعفونی نمایند دیگر این همه استرس نداریم، با آرامش به کارمان می پردازیم، رستوران باز می گردد و یا حداقل می توانیم با خودمان ناهار بیاوریم.

این بانوی کارگر ادامه می دهد: 2 فرزند کوچک در خانه دارم هرروز که بعد از سرانجام یافتن کار به خانه بر می گردیم، نگران این هستیم که نکند مبتلا کرونا شویم و فرزندانمان را نیز درگیر کرده باشیم، در اخبار می گویند که نگران نباشید مواد ضدعفونی نمایند هست اما در واقعیت چیزی نمی بینیم، کارفرما مدت ها است به دنبال این مواد ضدعفونی برای استریل کردن واحد تولیدی خود می گردد اما یا نیست و اگر هم باشد آن قدر گران است که از توانش خارج است.

حسین کارگر دیگری که صدایش می لرزد نیز بیان می کند که هیچ گونه امکانات برای ضدعفونی در محل کار نداریم، بخش خصوصی هستیم، باید کارکنیم تا شب عید شرمنده زن و بچه هایمان نباشیم، اما با این شرایط اصلاً نمی دانیم که عمرمان به شب عید قد می دهد یا خیر.

تبعیض ساعت کاری کارگران و کارمندان

مسلم دیگر کارگر البرزی است که پای درد دل هایش می زنیم، او می گوید فرق من کارگر با یک کارمند چیست؟ آیا جسم ما با آن ها فرق می کند؟ چگونه است که ساعت کاری کارمندان کاهش یافته اما من کارگر باید کارکنم آن هم بدون هیچ گونه امکاناتی، این انصاف نیست.

درست ما بخش خصوصی هستیم، منبع درآمدمان خودمان هستیم باید کارکنیم، قبول داریم، خرده ای هم نمی گیرم، اما حداقل به ما یک امکاناتی بدهند که با آرامش و بدون استرس کارکنیم، محیط کارگاه به اندازه کافی آلودگی دارد، با شیوع ویروس کرونا این آلودگی به مراتب چندین برابر شده، خودتان حاضرید در چنین محیطی جان خود، همکاران و خانواده هایتان را به خطر بیاندازبد؟

کارگران تنها شاغلان در واحدهای تولیدی و صنعتی نیستند

این ها تنها بخش هایی از صحبت های کارگران است، اما کارگران تنها به افرادی که در واحدهای تولیدی فعالیت می نمایند گفته نمی گردد، با شیوع ویروس کرونا ترس مردم از خرید کردن از رستوران ها، غذای فوری و آشپزخانه ها زیاد شده است.

آرایشگاه ها، فعالیت خود را متوقف کردند، آژانس های تاکسی و بسیاری دیگر از مشاغل، وقتی در خیابان های کلان شهرهایی مانند کرج سر بزنید به خوبی به این واقعیت پی می برید، حتی رستوران هایی که تا دیروز جای سوزن انداختن نبود امروز خلوت شده اند، ازیک طرف نشان دهنده این است که مردم به سلامت خود اهمیت می دهند که خیلی نکته خوبی است.

اما از سوی دیگر، مسئله ای که ایجادشده این است که کاهش فعالیت این رستوران، غذای فوری، آشپزخانه ها و مراکز کارگری دیگر سبب کم شدن درآمدشان شده که درنهایت تعدادی از کارفرماها نسبت به تعدیل نیروی کارگری خود اقدام نمایند.

محمدرضا کارگر یک غذای فوری در کرج می گوید کارم را از دست دادم، آن هم در شب عید، می دانم که ویروس آمده باید رعایت کرد اما گناه افرادی مثل من که در این کسادی بازار، بیکار شدند چیست؟ درمانده ام.

مینا کارگر روزمزد یک آرایشگاه زنانه نیز می گوید: اگر یک روز سرکار نروم حقوقی ندارم، کارفرمایم گفته که تا مشخص نشدن شرایط سرکار نیا، می خواستیم محیط را ضدعفونی کنیم اما نشد، معلوم نیست شرایطمان چه می گردد؟

کارگری که به خاطر آنفلوانزا کارش را ازدست داده است

مرتضی کارگر یک شرکت ساختمانی دریکی از شهرستان های استان البرز است، می گوید که به خاطر ابتلا به آنفلوانزا کارش را ازدست داده است.

وی که به عنوان سرکارگر در این شرکت فعالیت می کرد عنوان می کند که مبتلا به آنفلوانزا شدم وقتی به بیمارستان مراجعه کردم عنوان کردند که مشکوک به کرونا هستم و باید قرنطینه شوم، بعد از چهار روز قرنطینه بودن مشخص شد که به کرونا مبتلا نبودم و آنفلوانزا آن ها داشتم. با پخش شدن خبر قرنطینه ام، کارفرما با من تماس گرفت که تا یکی 2 ماه سرکار نیا، البته حقوق هم نمی توانم پرداخت کنم، به جرم داشتن آنفلوانزا و مشکوک بودن به کرونا که البته منفی اعلام شد، این گونه خانه نشین شدم.

وی اضافه نمود: سرکارگر بودم، چندین کارگر زیردستم بود حالا هیچ کدام نمی توانند فعالیت نمایند و به نوعی می توان گفت که کار در کارگاه خوابیده است.

کارفرمایی که نگران کارگرانش است

در میان تمام صحبت هایی که در خصوص مسائل کارگران شد، باید به کارفرماها نیز گوشه چشمی داشت، یکی از این کارفرماها که بیشتر از خود نگران کارگرانش است می گوید: مجبورم ساعت کاری را کاهش ندهم، چاره ای جز تولید و توزیع محصولات نداریم، اگر کار بخوابد حقوق، عیدی و سنوات این کارگران را به چه طریقی تأمین کنم که شرمنده شان نشوم.

وی که خود را محمد زاده معرفی می کند می افزاید: مجبور شدم که خانه ام را بفروشم، دربه در دنبال مواد ضدعفونی نماینده هستم تا محیط کار را ضدعفونی و امنیت خاطر به کارگرانم بدهم، اما یا پیدا نمی کنم یا آن قدر گران است که از توانم خارج است.

این ها بخش هایی از صحبت اقشاری بود که یکی از اساسی ترین پایه های این کشور هستند، سلامتی شان موجب سلامت اقتصاد کشور می گردد، اقتصادی که امروز یکی از مهم ترین دغدغه ها است و نباید اجازه داد تا بیشتر از این آسیب پذیر گردد.

در بخش دیگری از این گزارش به سراغ مسئولان رفتیم مسئولانی از جامعه کارگری از دردهای کارگرانی می گویند که روزانه با آن ها تماس می گیرند و نگران اند.

در دستورالعمل های پیشگیری از ویروس کرونا کارگران نادیده گرفته شدند

علی اصلانی رئیس کانون شورای اسلامی کار استان البرز بابیان این که در دستورالعمل های پیشگیری از ویروس کرونا به دستگاه ها، کارگران نادیده گرفته شدند گفت: دستورالعمل هایی صادرشده که بسیاری از کارفرمایان اجرا و بخشی نیز اجرایی اش نکردند، خیلی از اعتراض های کارگران این است که ما نیز انسان هستیم چرا ساعت کارمان کم نمی گردد و فقط به کارمندان توجه می گردد.

وی اضافه نمود: طبق دستورالعمل رستوران ها باید در واحدهای تولیدی و صنعتی تعطیل شوند، خوب برای سلامتی خود کارگر است اما یا واحدها را ضدعفونی که رستوران ها بازشوند و یا این که ساعت کاری شان کم گردد، یک کارگران هشت صبح تا ساعت 16 گرسنه چه راندمانی می تواند داشته باشد؟

درست که شب عید و کارفرما باید بفروشد تا بتواند حقوق بدهد اما این گرسنه کار کردن ضربه روحی و جسمی به کارگر وارد می کند و کیفیت کارش را نیز پایین می آورد.

اصلانی ادامه داد: کارمند دولت از ساعت 9 تا 12 مدت فعالیتش در یک روز می گردد و کارگر همچنآن همان ساعت، به داد این ها چه کسی باید برسد؟ حداقل کاهش نمی دهید به این واحدها مواد ضدعفونی و ماسک بدهید که بتوانند واحدهایشان را ضدعفونی نمایند تا سلامت محیط و کارگر فراهم گردد.

کارفرما چاره ای جز تولید ندارد، از آن طرف هم در این شرایط باید محیط را ضدعفونی کند، دربه در به دنبال مواد ضدعفونی هستند، باید این مواد در اختیار واحدهای تولیدی و صنعتی قرار بگیرد تا بتوانند واحد خود را ضدعفونی نمایند، در این صورت است که رستوران ها باز، محیط سالم و امن و کارگر نیز با آرامش فعالیت و تولید و کارفرما دیگر درمانده پرداخت حقوق وعیدی نمی گردد.

وی ادامه داد: کارگری که حقوق نگیرد تبعات اجتماعی به همراه دارد، درست است که در شرایط خاصی قرار داریم اما بایستی برنامه ریزی می کردند، با این بی برنامگی در جامعه کارگری به خصوص در روزهای سرانجامی سال همه نگران پرداخت حقوق هستند.

کارفرما با هزینه شخصی خود می خواهد مواد ضدعفونی بخرد پیدا نمی کند، حرف ها زیاد است اما در واقعیت چیزی نمی بینیم، فروش ماسک در داروخانه ها ممنوع است، الآن باید برای تهیه ماسک به کجا مراجعه نمایند؟ قبل از این در داروخانه ها بود حتی گر آن هم اگر بود می دانستیم که باید در کجا پیدا کنیم اما الآن بگویند از کجا می توان تهیه کرد که کارفرما تهیه کند.

بخش صنعت ویروس کرونا را جدی بگیرد

فرشاد اوجانی رئیس خانه کارگر البرز بابیان این که در این شرایط اگر آسیبی به صنعت وارد گردد فاجعه رخ می دهد، گفت: با هزاران زحمت توانستیم الکل تهیه کنیم آن هم به قیمت چند برابر و به صورت محدود، اگر یک کارگر بیمار گردد این بیماری می تواند به کارگران دیگر و به تبع آن افراد زیادی را درگیر سازد.

وی اضافه نمود: کارخانه ها و واحدهای تولیدی برای تهیه مواد ضدعفونی به مشکل جدی برخورد کردند، خرید الکل لیتری 130 هزار تومان از توان خیلی از کارفرمایان خارج است.

بخش صنعت باید ویروس کرونا را جدی بگیرد، مواد ضدعفونی در اختیار واحدها قرار بدهید کارفرما با هزینه شخصی خودش حاضر است که تهیه کند، این ویروس اگر پخش گردد در بخش صنعت فاجعه رخ می دهد.

کارفرماها مواد مورجهانز خود را به صنعت و معدن استان اعلام نمایند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی البرز نیز بابیان این که توجه به کارگر و کارفرما یکی از اولویت ها است گفت: کارفرمایان مواد ضدعفونی مورجهانز خود را به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اعلام نمایند، ما نیز در صورت دریافت تقاضایی آن را به این سازمان اعلام خواهیم کرد.

حسین فلاح نژاد در خصوص تغییر ساعت کاری واحدهای تولیدی اضافه نمود: به همین منظور بازرسانی به واحدهای تولیدی اعزام که در صورت مشاهده مسئله ای، با توافق کارفرما ساعت کاری را تغییر بدهند، اگر کارفرما قبول نکرد و مورد اضطرار باشد مسئله در کمیسیون کارگری مطرح و در این خصوص تصمیم گیری می گردد.

وی بابیان این که تا به امروز مسئله ای در واحدهای تولیدی و صنعتی نداشتیم گفت: با توجه به این که این واحدها از قبل استانداردها را رعایت و به صورت منظم بازرسی ها صورت می گرفت، محیط های کارگری جزء پاک ترین محیط ها هستند.

مواد ضدعفونی در 2 روز آینده به دست تولید گران می رسد

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی البرز نیز بابیان این که تأمین سلامت تمام اقشار جامعه به ویژه کارگران یکی از دغدغه های اصلی ما است گفت: برای رسیدن به این مهم با پیگیری هایی که اجرا شده، حدود یک میلیون لیتر الکل برای واحدهای تولیدی و صنعتی استان که درزمینهٔ تولید مواد ضدعفونی در حال فعالیت هستند خریداری که طی 2 روز آینده به دستشان می رسد.

محمدامین فرشی اضافه نمود: واحدهای تولیدنماینده مواد ضدعفونی در استان به صورت سه نوبتی در حال فعالیت هستند، در مقطعی با توجه به افزایش فعالیتشان با کمبود مواد اولیه روبرو شدند که این مواد تهیه و در اختیارشان قراردادِ می گردد.

همچنین باهدف افزایش سلامت محیط های کارگری در شهرک های صنعتی استان، مکاتباتی به صورت منظم با شرکت ها در خصوص استفاده کارکنان از ماسک، مواد ضدعفونی نماینده و نصب بنرهای آموزشی در حال انجام است و تمام توان خود را به کار بسته ایم تا بتوانیم در تأمین سلامت کارگران اقدامات خوبی را انجام دهیم.

این ها بخش هایی بود از درد دل های کارگران چه آنان که سرکار می فرایند و چه آنان که کرونا خانه نشینان کرده بود، صحبت های مسئولان هم بیان شد، هدف این بود که بتوانیم در گذاشتن راهی برای بهبود شرایط این قشر از جامعه قدمی برداریم، کارگران به خصوص آنان که کارشان را از دست دادند درگیر مسائل اقتصادی شدیدی می شوند اگر هر چه سریع تر راهکاری اندیشیده نگردد.

سخن آخر

آنچه در این گزارش آمده و به طور اختصار می توان به آن اشاره کرد که مسائل جامعه کارگری در استان البرز و مناطق دیگر کشور در مرحله نخست کاستی های درآمدی، ناپایداری شغلی، ساعات کاری بالا و عدم توجه به نیازهای ضروری و معیشتی کارگران بوده و امروز که بیماری کرونا در کشور و البرز شیوع پیداکرده گسترش دامنه این بیماری به سمت تولید و جامعه کارگری خطری مضاعف

برای نشانه رفتن بخش تولید و تأمین مایحتاج جامعه است.

تأمین نشدن مواد ضدعفونی در واحدهای تولیدی و کارگری خطری بزرگ برای کل جامعه و اقتصاد ایران خواهد بود، بنابراین توجه به سلامت جسمی پایه های اقتصادی در چرخش تولید تأثیرگذار خواهد بود.

در این شرایط تحریمی و خو اتکایی اهمیت جامعه کارگری و بخش تولید بیش از سایر بخش ها به نظر می رسد و مسئولان می بایست بخش عمده یارانه ها را به سمت جامعه کارگری و نیازمندان هدایت نمایند.

بررسی جدی سلامت کارگران و پیشگیری از ابتلای آنان به بیماری های مختلف ازجمله کرونا افزون بر شادابی بازار تولید در تأمین نیازها و شکوفایی اقتصاد کشور تأثیرگذار است، پس تا دیر نشده باید جامعه ای کارگری را از بلای کرونا و دغدغه های زندگی و معیشتی دور کرد.

ویروس کرونا که به طور رسمی کووید - 19 نام دارد، نخستین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد تا به امروز به بیش از 50 کشور سرایت کرده و سازمان بهداشت جهانی را بران داشته است تا شرایط فوق العاده اعلام کند.

طبق گزارش روز چهارشنبه 14 اسفندماه وزارت بهداشت و درمان مجموع ابتلای قطعی به ویروس کرونا در ایران به 2 هزار و 922 نفر و فوتی در اثر کرونا به 92 نفر رسیده است و 552 نفر درمجموع بهبودیافته اند.

در استان البرز 112 نفر مبتلا و شمار جان باختگان هفت نفر اعلام شده است.

حدود 20 نفر از مبتلایان کرونا در البرز از بیمارستان ترخیص شدند.

منبع: همشهری آنلاین

به "کرونا و دست های خالی کارگران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا و دست های خالی کارگران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید