25 حقیقت درباره سیاره ناهید (زهره) که نمی دانستید

به گزارش وبلاگ درخشان 92، خبرنگاران: انسان از شروع تاریخ، همیشه موجودی کنجکاو بوده است و همیشه سعی نموده که نسبت به اطراف خود مطلع باشد. یکی از موضوعاتی که توجه عده زیادی از انسان ها را همیشه به خود جلب نموده است، فهمیدن مطالبی در خصوص سیارات دیگر بوده است.

25 حقیقت درباره سیاره ناهید (زهره) که نمی دانستید

امروزه افراد زیادی در حال کوشش برای فهمیدن حقایقی جالب در خصوص این سیارات هستند. یکی از این سیاره ها ناهید نام دارد. در ادامه با وبلاگ درخشان 92 همراه باشید تا مطالبی را راجع به سیاره ناهید بیان کنیم، که احتمالاً آن ها را نمی دانستید.

25. نام این سیاره

نام این سیاره موضوع جالبی است که شاید زیاد به آن توجه نگردد. این نام از الهه عشق و زیبایی یونان باستان که معروف به آفرودیت است گرفته شده است و رومی ها آن را در زبان لاتین ونوس می نامیدند.

24. دوقلو با زمین

سیاره ناهید معمولاً با نام دوقلوی زمین شناخته نیز می گردد. این دو سیاره تقریباً به یک اندازه و یک وزن هستند که همین امر باعث تشابه این دو سیاره به هم می گردد. علاوه بر این، سیاره ناهید دقیقاً شبیه به کره زمین دارای یک سطح خاکی است و شرایط آب و هوایی این دو سیاره نیز به هم شبیه است.

23. پیرتر از زمین

پژوهشگران معتقدند که تمام سیارات منظومه شمسی همزمان با هم و حدوداً 4.6میلیارد سال پیش تشکیل شده اند. با این وجود سن تخمین زده شده سیاره ناهید، چیزی در حدود 300 تا 400 میلیون سال است. به یاد داشته باشید که سن زمین چیزی در حدود 100 میلیون سال است؛ بنابراین سن سیاره ناهید بسیار بیشتر از کره زمین است.

22. نزدیک به خورشید

اگر فرض کنیم که دقیقاً بر روی خورشید ایستاده اید و به سیارات دیگر نگاه می کنید، از همان نقطه، سیاره ناهید بعد از عطارد دومین سیاره نزدیک به خورشید به حساب می آید که شما آن را مشاهده خواهید کرد. نور خورشید پس از حدود شش دقیقه به سیاره ناهید خواهد رسید در حالی که نور خورشید پس از هشت دقیقه به کره زمین می رسد؛ بنابراین سیاره ناهید نسبت به کره زمین بسیار گرم تر است.

21. سیاره ای درخشان

سیاره ناهید یکی از درخشنده ترین سیاره های منظومه شمسی محسوب می گردد. در هنگام شب اگر به دقت به آسمان نگاه کنید، می توانید علاوه بر ماه این سیاره را هم مشاهده کنید.

20. سیاره ای به شدت گرم

همانطور که قبل تر اشاره کردیم، این سیاره به علت نزدیکی به خورشید، دمای بالایی دارد. نکته جالب در خصوص این سیاره این است که، با وجود این که سیاره عطارد به خورشید نزدیک تر است، اما ناهید داغ ترین سیاره منظومه شمسی به حساب می آید.

برای فهمیدن گرمای این سیاره، بهتر است بدانید که دما در این سیاره به 462 درجه سانتی گراد هم می رسد. دمایی که تقریباً فلز سرب در آن ذوب می گردد.

19. سیاره ای فصلی

شاید شما هم این مطلب را شنیده باشید که سیاره ناهید دقیقاً مانند زمین، زمستان های سردی دارد. اما اشتباه نکنید، با اینکه در زمستان ها هوا در سیاره ناهید خنک تر می گردد، اما هنوز به علت نزدیکی به خورشید این سیاره به شدت داغ و گرم است.

18. حرکت در جهت عقربه های ساعت

تقریباً تمام سیارات منظومه شمسی در جهت خلاف عقربه های ساعت در محور خود می چرخند. اما این مطلب در خصوص سیاره ناهید و اورانوس صدق نمی نماید.

محققان بر این اعتقاد هستند که احتمالاً این امر به علت برخورد این سیاره به سیارک یا اشیاء دیگر بوده است و باعث شده که جهت چرخش این سیاره عوض گردد. علاوه بر این موضوع، مدار سیاره ناهید برخلاف سایر سیارات منظومه شمسی دایره ای شکل است.

17. سیاره ای با فشار جوی بالا

با وجود هم اندازه بودن این سیاره و کره زمین، اما فشار جوی در این سیاره بسیار بیشتر از کره زمین است. اگر بخواهیم به طور دقیق به این موضوع اشاره کنیم باید بگوییم که، فشار جو در سیاره ناهید 92 برابر کره زمین است؛ بنابراین هر سیارکی که به سیاره ناهید نزدیک گردد، به سرعت و توسط فشار زیادی خرد خواهد شد.

16. سیاره ای با میدان مغناطیسی ضعیف

در کمال تعجب ناهید با وجود شباهت زیاد به کره زمین، اما میدان مغناطیسی ضعیفی دارد. تا کنون هیچ شرح و استدلالی راجع به این موضوع مطرح نشده است و این موضوع یکی از اسرار نهفته در خصوص این سیاره است.

15. سیاره ای مناسب برای بادبادک ها!

در سیاره ناهید وزش باد در لایه های ابر های میانی می تواند به سرعت عجیب 720 کیلومتر بر ساعت نیز برسد. این عدد از سرعت شدیدترین گردباد های اتفاق افتاده بر روی کره زمین نیز بیشتر است.

14. یکی از نزدیک ترین سیاره ها به زمین

تا چندی پیش پژوهشگران بر این اعتقاد بودند که سیاره ناهید نزدیک ترین سیاره به زمین محسوب می گردد. با وجود این که سیاره ناهید با چرخش به دور مدار خود به زمین نزدیک تر می گردد، اما جالب است بدانید که، سیاره عطارد نزدیک ترین سیاره به کره زمین محسوب می گردد. اما ناهید نیز به نوعی یکی از همسایه های ما به حساب می آید!

13. ابر ها همه جا هستند

بیایید فرض کنیم که ما توانسته ایم بر روی این سیار ه به شدت گرم قدم بگذاریم. فکر می کنید که منظره سطح این سیاره چگونه خواهد بود؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، حتی اگر بتوانیم بر روی این سیاره گام بگذاریم، نمی توانیم چیزی به جز ابرا های متراکم را ببینیم. شدت تراکم ابر ها در سیاره ناهید به اندازه ای بالا است که حتی بر روی این سیاره، خورشید هم قابل مشاهده نیست!

12. سیاره ای غیر قابل زندگی برای انسان

اگرچه دانشمندان هنوز به این نتیجه نرسیده اند که آیا می توان بر روی این سیاره زندگی کرد یا خیر، اما با توجه به دمای زیاد و فشار جوی بسیار بالا، هیچ یک از گیاهان یا حیوانات موجود بر روی کره زمین نمی توانند بر روی این سیاره زندگی نمایند.

11. ارسال 40 فضاپیما و کاوشگر به این سیاره

با وجود این که این سیاره برای انسان غیر قابل زندگی است، اما تا کنون برای فهمیدن مطالبی راجع به این سیاره، 40 کاوشگر به این سیاره فرستاده شده است و اطلاعاتی ارزشمند را نیز در اختیار دانشمندان قرار داده اند.

10. اولین کاوشگر فرود آمده بر روی این سیاره

نخستین فضاپیمایی که بر روی این سیاره فرود آمد، ونرا 7 نام داشت که در 15 دسامبر سال 1970 توسط دولت شوروی به سطح این سیاره فرستاده شد.

پیش از این فضاپیما، دولت شوروی یک بار دیگر نیز برای رساندن فضاپیمایی به سطح این سیاره کوشش نموده بود که این اتفاق با شکست روبرو شده بود. به دلیل وزش باد های شدید و گرمای زیاد، کاوشگر های معدودی می توانند بر روی سطح این سیاره فرود بیایند.

9. یونانیان باستان آن را ائسفروس و هسپروس می نامیدند

هنگامی که مدار سیاره ناهید از مدار کره زمین عبور می نماید، بر روی سطح این سیاره به جای طلوع خورشید، غروب خورشید قابل مشاهده است. به همین دلیل دانشمندان از سیاره ناهید با نام های ستاره صبح و ستاره عصر یاد می نمایند.

در یونان باستان نیز بعضی گمان می نموده اند که ناهید از دو ستاره مجزا تشکیل شده است. اولین کسی که در یونان باستان متوجه شد که هر دو نما مربوط به یک سیاره است، ریاضیدان افسانه ای فیثاغورس بود. یونانیان ناهید را که در طول روز قابل مشاهده بود ائسفروس و این سیاره را در طول شب هسپروس می نامیدند.

8. یک کره کامل

سیاره ناهید شکلی کاملاً کروی را دارد. دو سیاره دیگری که شکلی کروی دارند، سیاره عطارد و سیاره کوتوله پولوتو هستند.

7. وجود یک اقیانوس

دانشمندان در ابتدا گمان می کردند که سطح این سیاره کاملاً خشک و بدون آب است. اما پژوهش های جدید بر روی این سیاره ثابت می نماید که قسمت هایی از این سیاره دارای آب است و اقیانوسی کم عمق بر روی این سیاره وجود دارد.

6. آتشفشان ها در همه جا وجود دارند

سیاره ناهید بیشتر از هر سیاره دیگری در منظومه شمسی دارای آتشفشان است. اخترشناسان توانسته اند تا کنون نزدیک به 1600 آتشفشان بزرگ را بر روی این سیاره شناسایی نمایند. این در حالی است که آتشفشان های کوچک دیگری نیز بر روی سطح این سیاره موجود می باشند.

5. سیاره ای بدون قمر

قمر های زیادی در منظومه شمسی وجود دارند. در حالی که سیاره های زیادی در منظومه شمسی وجود دارند که قمر های زیادی دارند، اما سیاره ناهید هیچ قمری ندارد. ناهید و عطارد دو سیاره منظومه شمسی هستند که هیچ قمری ندارند.

4. شکل های مختلف ناهید

ممکن است این سیاره قمر مخصوص به خودش را نداشته باشد، اما حالت هایی شبیه به ماه را دارد. گالیله در سال 1610 مشاهده کرد که ناهید دارای حالت هایی شبیه به ماه است.

3. آدینه به معنی روز ناهید است.

آیا می دانید چه روزی از هفته به سیاره ناهید تعلق دارد؟ آدینه! این روز در فرهنگ های باستانی به گوی آسمانی ناهید (زهره یا ونوس) پیوند داده شده است. در زبان انگلیسی آدینه Friday ریشه در کلمه Frigedaeg دارد که به معنی روز ناهید است.

2. رعد و برق های زیاد

در تصاویر و داده هایی که در سال 2007 توسط یک فضاپیما به ثبت رسیده است، کاملاً معین است که در این سیاره رعد و برق های زیادی اتفاق می افتد. در حقیقت چندیدن برابر کره زمین در سطح این سیاره رعد و برق رخ می دهد.

1. سیاره ای با روز هایی واقعاً طولانی

از نظر علمی یک روز، زمانی است که طی آن یک سیاره یک چرخش را به دور محور خود انجام می دهد. در خصوص زمین این فرایند 24 ساعت به طول می انجامد. این در حالی است که در خصوص سیاره ناهید این مسئله کمی متفاوت است. یک روز در سیاره ناهید برابر با 117 روز کره زمین است و این سیاره دارای روز هایی واقعاً طولانی است.

منبع: List25

منبع: برترین ها

به "25 حقیقت درباره سیاره ناهید (زهره) که نمی دانستید" امتیاز دهید

1 کاربر به "25 حقیقت درباره سیاره ناهید (زهره) که نمی دانستید" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "25 حقیقت درباره سیاره ناهید (زهره) که نمی دانستید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید