درخواست و انتظار سردار خضرایی از مراکز علمی

به گزارش وبلاگ درخشان 92، مدیرعامل باغ موزه دفاع مقدس خواهان کوشش همه نهادها و سازمان ها و مراکز علمی و پژوهشی در جهت بهره گیری از معارف و ارزش های دوران دفاع مقدس شد.

درخواست و انتظار سردار خضرایی از مراکز علمی

به گزارش وبلاگ درخشان 92،سردار جواد خضرایی امروز در یک نشست خبری در محل باغ موزه دفاع مقدس اظهار کرد: جنگ تحمیلی به این دلیل دفاع مقدس نام گرفته است که این دفاع در خود الهامات ارزشی نهفته دارد اما متأسفانه تا به امروز آن طور که باید نتوانسته ایم از این الهامات در جهت تعالی اخلاقی و معنوی جامعه استفاده کنیم. شاید یکی از این دلایل، وجود تعداد کم کارهای علمی از جمله تدوین انتها نامه توسط دانشجویان در موضوع ایثار و شهادت باشد و تعداد کم انتها نامه های موجود در این حوزه را می توان با مراجعه به سایت ایران داک مشاهده کرد.

وی ادامه داد: ما در جهت غلبه بر مسائل موجود در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت اقدامات مختلفی انجام داده ایم که از جمله آن ها می توان به تشکیل شورای ترویج فرهنگ ایثار و مقاومت اشاره نمود. تا به امروز 35 جلسه در این شورا برگزار شده است و ما برای اقدامات مد نظر طرح تحقیق تهیه نموده ایم که تعداد زیادی از این تحقیقات وارد فاز اجرایی شده اند تا بتوانیم از نتایج آن استفاده کنیم. البته انتظار می رفت سازمان ها و نهادهای دیگری از جمله وزارت ارشاد، آموزش و پرورش و شورای عالی انقلاب فرهنگی وارد این جریان علمی بشوند. به هر حال امیدواریم در یک پروسه زمانی یک ساله بتوانیم نتایج تحقیقات علمی را در اختیار مسئولان مربوطه قرار بدهیم تا راهکارهای ترویج فرهنگ ایثار و مقاومت بازآفرینی شوند.

سردار خضرایی گفت:ما در این راستا و در جهت پیوند بین دانشگاه و متولیان فرهنگ ایثار و شهادت سیاست حمایت از انتها نامه های دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری را در دستور کار قرار دادیم تا بتوانیم از تحقیقات صورت گرفته توسط آن ها راهکارهای جدیدی را به دست بیاوریم و در این راستا با 129 دانشگاه مکاتبه نموده ایم. همچنین شیوه نامه های حمایت از انتها نامه ها را به دانشگاه ها ارائه داده ایم و این کار همچنان ادامه دارد. در بحث حمایت از انتها نامه ها علاوه بر حمایت اقتصادی، دانشجویان را با عناوین موضوعات مورد نظرمان هم آشنا می کنیم تا راحت تر بتوانند موضوع تحقیقی خودشان را انتخاب نمایند. تا به امروز بیش از 2000 عنوان موضوع تعریف شده است. همچنین 200 عنوان موضوع هم به پزشکی و پیراپزشکی اختصاص یافته است. دانشجویانی که از عناوین مورد نظر ما طرح تحقیقی خودشان را انتخاب می نمایند بلافاصله منابع را هم در اختیار آن ها قرار می دهیم. در تألیف انتها نامه ها یکی دیگر از کارهای مدنظر ما حضور استاد ناظر علمی و تخصصی در کنار دانشجویان است تا بتوانند با دریافت هدایت های تخصصی موضوع مورد نظر را به خاتمه برسانند. طی سه ما گذشته بیش از 150 نفر از دانشجوی ارشد و دکتری عناوین خود را از بین طرح های تحقیقاتی ما انتخاب نموده اند و امیدواریم طی یک برنامه چند ساله بتوانیم از لحاظ آماری به معادل حداقل نتایج مربوط به فعالیت های گذشته صورت گرفته تا به امروز در بحث انتها نامه دست پیدا کنیم.

وی همچنین با اشاره به برگزاری دو همایش گردشگری و موزه های دفاع مقدس در روزهای سوم و هشتم اسفندماه گفت: در این راستا با بیش از 40 سازمان، نهاد و دانشگاه و وزارتخانه همکاری داریم.

در ادامه این جلسه دکترسیدجواد هاشمی فشارکی دبیر علمی همایش مبانی طراحی موزه های دفاع مقدس،تبیین مبانی طراحی و چارچوب طرح معماری موزه های دفاع مقدس مبتنی بر تاثیرگذاری سازنده آموزه­ های دفاع مقدس بر مخاطبین،تبیین مبانی هنری اثرگذار بر کالبد موزه دفاع مقدس،ارائه راهکارهای خلق مکان­ های الهام بخش فرهنگ دفاع مقدس برای طراحان و هنرمندان،شناسایی،گردآوری و تدوین و ترویج مبانی و مفاهیم علمی فراوری شده در طراحی موزه های دفاع مقدس و یاری به فراوری علم و دانش بومی و خلق هنر حماسی اسلامی در ترویج آموزه های جنگ تحمیلی به وسیله موزه های دفاع مقدس را اهداف برگزاری این همایش برشمرد.

وی اضافه نمود: ماحصل نیازسنجی های بعمل آمده در حوزه معماری موزه های دفاع مقدس توسط باغ موزه دفاع مقدس، فقدان یک الگوی نظام مند در این زمینه و ضرورت نیل به آن در راستای ارتقای پیغام و اثرگذاری معماری،کالبد،عناصر،سازه و تندیس­ های این موزه ­ها است.بر این اساس همایش مبانی طراحی موزه های دفاع مقدس با علم به این فقدان و در راستای ترمیم آن،در هشتم اسفند ماه امسال در باغ موزه دفاع مقدس برگزار خواهد شد و در این همایش 15 دانشگاه معتبر با ما همکاری می نمایند.

در این نشست خبری، اصغر رضوانی دبیر اجرایی همایش ملی موزه های دفاع مقدس و گردشگری،گزارشی از اقدامات صورت گرفته برای برگزاری این همایش را ارائه کرد.

وی گفت:مهلت ارسال مقالات به همایش علمی موزه های دفاع مقدس و گردشگری تا بیستم بهمن تمدید شده است.با توجه به تماس های متعدد محققین و پژوهشگران، مهلت ارسال مقالات تا بیستم بهمن ماه تمدید و تیم داوری موظف شد تا به محض دریافت مقالات،کار داوری آثار را شروع کند.

رضوانی گفت:صندلی مفهومی موزه­ های دفاع مقدس و گردشگری،یادمان های دفاع مقدس و گردشگری،گردشگری دفاع مقدس، ترویج فرهنگ ایثار و مقاومت،تجربه­ های جهانی موزه­ های جنگ و گردشگری،باغ موزه­ های دفاع مقدس و توسعه گردشگری(بازار داخلی و خارجی)،الگوهای عملیاتی توسعه گردشگری موزه­ های دفاع مقدس،جاذبه­ ها و تنوع بخشی محصول گردشگری، بازاریابی گردشگری موزه های دفاع مقدس،مدیریت توسعه موزه­ های دفاع مقدس و گردشگری،گردشگری دفاع مقدس، بچه ها و نوجوانان،آموزش راهنمایان و گردشگری دفاع مقدس و گردشگری دفاع مقدس و قدرت نرم را محورهای این همایش برشمرد.

وی اضافه نمود: همایش علمی موزه های دفاع مقدس و گردشگری به همت موزه دفاع مقدس، سوم اسفند ماه امسال و همزمان با شروع عملیات خیبر در محل این موزه برگزار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "درخواست و انتظار سردار خضرایی از مراکز علمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست و انتظار سردار خضرایی از مراکز علمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید