صالحی: اهل فن می دانند قدم های ایران چقدر بلند است، بازی در حال رسیدن به جاهای خطرناک است، ارزش افزوده نیروگاه بوشهر 3 برابر بودجه ماست

به گزارش وبلاگ درخشان 92، رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه حرکت اروپا به سمت مکانیسم ماشه خلاف خواست و نیت آنهاست، گفت: اگر این مکانسیم فعال گردد چیزی از برجام باقی نمی ماند.

صالحی: اهل فن می دانند قدم های ایران چقدر بلند است، بازی در حال رسیدن به جاهای خطرناک است، ارزش افزوده نیروگاه بوشهر 3 برابر بودجه ماست

به گزارش خبرگزاری وبلاگ درخشان 92، علی اکبر صالحی عصر امروز دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه که در مجتمع راکتور تحقیقاتی آب سنگین خنداب اراک برگزار گردید، اظهارداشت: امروز شاهد یک اتفاق بزرگ هستیم. راکتور خنداب فعالیتش از 20 سال قبل شروع شد. طرح آن قدیمی بود که روسیه صورت گرفته بود که کارشناسان ما با همکاران روس خود آن را بازطراحی کردند و فعالیت ها را شروع کردند. در واقع طرح اولیه برای روس ها بود ولی اقدامات بعدی توسط جوانان ایرانی صورت گرفته است.

رییس سازمان انرژی اتمی اضافه نمود: آن طرح چون قدیمی بود نمی توانست محصولات لازم را به ما بدهد چرا که جمعیت نوترونی سابق اندک بود و ما بسیاری از رادیوایزوتوپ های سابق را نمی توانستیم بدست بیاوریم و بسیاری از توقعات هم حاصل نمی شد.

صالحی گفت: در مذاکرات برجام، قرار شد طراحی راکتور خنداب بازنگری گردد؛ از منظر طرف مقابل، این راکتور 8 کیلو پلوتونیوم در سال فراوری می کرد که می تواند برای ساخت بمب به کار رود. آنها می خواستند خاطرجمع شوند که آن پلوتونیوم برای مقاصد نظامی به کار نرود. چاره، بازطراحی اولیه برای کاهش فراوری پلوتونیوم بود که راه حل آن افزایش غنای سوخت بود که موجب می شد میزان فراوری پلوتونیوم کاهش یابد. ما با بازطراحی نظر آنها را تامین کردیم هرچند براساس فتوای رهبری ساخت، انباشت و استفاده از سلاح های اتمی حرام است.

معاون رییس جمهوری اضافه نمود: ما با یاری آنها بازطراحی راکتور را شروع کردیم تا جمعیت نوتورونی راکتور چند برابر گردد که هم فضای بیشتری برای آزمایش های نوتورونی فراهم شد و هم فرصت بیشتری برای ساخت رادیوایزوتوپ ها فراهم می شد.

به گزارش ایرنا مشروح نشست خبری رئیس سازمان انرژی اتمی را در ادامه می خوانیم:

با راکتور جدید کبالت 60 فراوری می کنیم

وی یادآورشد: اکنون فرصت فراوری کبالت 60 فراهم نیست و فراوری آن هم مقرون به صرفه نیست ولی با راکتور جدید می توان کبالت 60 فراوری کرد که منبع درآمد جدیدی برای ماست.

پلوتونیوم 239 برای مقاصد نظامی به کار نمی رود

به گفته صالحی با بازطراحی جدید، هم راکتور جدیدی داریم و هم نگرانی طرف مقابل برطرف شد. البته چیزی که طرف مقابل می گفت از نظر علمی چندان دقیق نبود چراکه پلوتونیم فراوریی راکتور قبلی که پلوتونیوم 239 برای مقاصد نظامی بکار نمی رود، در حالی که با پلوتونیوم 240 و 241 آغشته است که جدا کردن آنها غنی سازی جدید است. از طرفی پلوتونیومی که بیش از یک سال از آن بگذرد، برای ساخت بمب مناسب نیست.

رییس سازمان انرژی اتمی اظهارداشت: برای طراحی راکتور، باید قلب راکتور مدل سازی می شد که گفتیم ما این کار را انجام می دهیم اما با مشورت و تایید طراحی های ما توسط گروه کاری که شامل ایران، چین و آمریکا، طراحی های پایه و تفصیلی و... انجام شد ولی آمریکا از این کارگروه خارج و انگلیس جایگزین آن شد.

صالحی با بیان این که سند جدید راکتور، مورد تایید کشورهایی است که در زمینه هسته ای پیشرفته محسوب می شوند، گفت: در آینده بخواهیم راکتور مشابه برای کشورهای دیگر بسازیم این اطمینان خاطر وجود دارد که راکتور مدنظر ما ایمن و جدید و تایید شده است که این باارزش است.

وی اضافه نمود: با طراحی جدید، یکسری تجهیزات عوض می گردد. برای افزایش شار، حجم سوخت را کم کردیم. کالندریا هم عوض شد که آخرین مخزن در راکتور است که سوخت در آن قرار می گیرد. کالندریا قدیم درآورده شده و کالندریا جدید جایگزین آن می گردد چون حجم سوخت هم تغییر یافته است.

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: هیات ایرانی یکی، دو هفته قبل چین بود و توافقات لازم با طرف چینی ها هم صورت گرفته است.

راکتور خنداب در حال طراحی بود

صالحی با تشریح اجزای راکتور اراک گفت: راکتور خنداب دو قسمت عمده دارد؛ یکی جزیره اصلی که در داخل گنبد راکتور است. بخش دوم خارج گنبد است که بخش ثانویه است که آن هم سیستم هایی دارد که باید بازطراحی می شد.

وی با بیان این که حدود 51، 52 سیستم مختلف باید تکمیل می شد تا راکتور شروع به کار کند، گفت: این سیستم ها، قبل از برجام کامل نبود. این تصور جا افتاده که راکتور خنداب کار می نموده و برجام آن را متوقف نموده در حالی که راکتور خنداب در حال طراحی بوده و کار نمی نموده است.

رییس سازمان انرژی اتمی اضافه نمود: از این 52 سیستم که باید تکمیل گردد، 20 سیستم کامل شده که در بخش ثانویه راکتور بوده است. وقتی راکتور کار می نماید، داخل آن آب است که گرم می گردد که باید بچرخد و سرد گردد و سپس به داخل راکتور بازگردد.

وی ادامه داد: آب داخل راکتور آب سنگین است که به بیرون ارتباطی ندارد. حجم این آب، 60 تن است که باید داخل آن بریزیم و سالی حدود 400 تن آب سنگین برای جایگزین شدن هدررفت ها اضافه می گردد.

صالحی اضافه نمود: آب دیگری به عنوان آب ثانویه می آید که روی لوله ها است که تبادل حرارت انجام می گردد و حرارت بخش اولیه را می گیرد. الان بخش ثانویه تکمیل شده و اتاق کنترل آن تکمیل شده است. بخش عمده اتاق کنترل بخش اولیه هم در حال اجرا است و ظرف شش ماه آینده، اتاق کنترل بخش اصلی هم تکمیل می گردد.

وی با بیان اینکه 14 سیستم دیگر طراحی شده که در حال تکمیل است، گفت: حدود 18 سیستم هم در حال طراحی است که به مرحله عقد قرارداد و ساخت نرسیده است. اگر این سیستم ها کامل شوند، می گردد تست سرد را شروع کرد.

شش و نیم تا هفت میلیون دلار برای صنعت هسته ای هزینه شده است

معاون رییس جمهوری در بخش دیگری از اظهارات خود در مورد هزینه های صرف شده برای صنعت هسته ای گفت: فعالیت های سازمان انرژی اتمی پس از جنگ شروع شد. من گفتم مخارج صنعت هسته ای پس از سال 68، درآورده و به دلار به قیمت آن موقع تبدیل نمایند. جمعا شش و نیم تا هفت میلیون دلار خرج صنعت هسته ای شده که یک و نیم میلیون دلار برای تکمیل نیروگاه بوشهر بوده است. اگر ما این میزان تقسیم برای 30 سال کنیم، حدود 200 میلیون دلار می گردد. آیا میزان برای یک صنعت افتخارآفرین زیاد است؟

صالحی با تاکید بر اینکه ارزش اضافه نموده ای که سازمان انرژی اتمی فراوری می نماید، زیاد است، یادآور شد: نیروگاه بوشهر هفت هزار کیلووات ساعت برق فراوری می نماید که ارزش آن چیزی حدود 700 میلیون دلار در سال می گردد که سه برابر بودجه ماست. من گفته ام این درآمد را به ما بدهید و بودجه هم به ما ندهید. چه سازمان و صنعتی این گونه سراغ دارید؟ صنعت هسته ای براساس افقی که در فراوری برق و استخراج دارد، آن قدر فراوری ثروت می کنیم که دیگر نیازی به بودجه نداریم، مالیات زیادی بدهیم و اشتغالات زیادی هم ایجاد کنیم.

رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه باید قدر 15 هزار پرسنل صنعت هسته ای را دانست، گفت: چالش ما با غرب ظاهرش هسته ای است. اگر هسته ای نبود مساله دیگری برای ما مطرح می کردند. الان موشکی را هم عنوان نمودند. آنها با اصل جمهوری اسلامی مخالف هستند.

معاون رییس جمهوری در ادامه درخصوص رافائل گروسی مدیر کل آرژانتینی سازمان بین المللی انرژی اتمی هم گفت: من یک سال در آرژانتین مامور به خدمت بودم. وقتی تاسیسات آنها را می دیدم غبطه می خوردم ولی الان از بسیاری از کشورهای پیشرفته هم جلوتر هستیم.

رافائل گروسی زیر نفوذ کشورها نمی رود/ پاسخ به سوالات آژانس سه چهار هفته قبل داده شد

صالحی با اشاره به سابقه اشنایی خود را مدیر کل سازمان بین المللی انرژی اتمی گفت: آقای گروسی شخصیتی است که اشراف خوبی به مسائل آژانس دارد آنطور که ایشان گفته جانب انصاف را می گیرد و تحت فشار و نفوذ کشورهای صاحب نفوذ نمی رود. او می داند اگر به گونه ای دیگر عمل گردد عکس العمل ایران را می داند.

وی با بیان اینکه در چارچوب پادمان، پروتکل الحاقی و برجام با آژانس همکاری می کنیم، گفت: خارج از این چارچوب تعهدی نداریم. به آنچه ملتزم شدیم، عمل می کنیم. در برجام هم همین کار را کردیم. همکاری ایران با آژانس کما فی السابق در قالب پادمان، پروتکل و برجام ادامه می یابد.

رییس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: آژانس سوالاتی داشت. عده ای آمده اند و گزارشاتی در اختیار آژانس دادند که آژانس براساس آن، سوالاتی مطرح نموده که به آنها پاسخ دادیم. آخرین پاسخ ها سه، چهار هفته قبل داده شد ولی این پاسخ ها در چارچوب تعهدات ماست.

تست سرد راکتور اراک تا 1400

صالحی درباره زمان انجام تست سرد راکتور جدید خنداب توضیح داد: اعلام نموده بودیم از زمان برجام، مدل سازی راکتور جدید حداقل پنج سال طول می کشد. امیدواریم تا سال 1400 کارها تمام گردد. اعتقاد من این است که تا آن سال می توان تست های سرد راکتور جدید را انجام داد.

وی در پاسخ به این سوال که راه اندازی ثانویه چه پیامی برای طرف غرب به ویژه آمریکا دارد؟ گفت: اهل فن می دانند قدم های ایران چقدر بلند است. طرف مقابل می داند اگر در راکتور اراک یاری نکند، با توانمندی خودمان، آن را به پایان می رسانیم. امیدواریم این همکاری ها که با افت و خیز همراه بوده که اخیرا بهتر شده، ادامه یابد.

امکان قطع همکاری را هر لحظه در نظر داریم

معاون رییس جمهور اضافه نمود: کارها خوب پیش می رود ولی آنها چه باشند و چه نباشند، کارمان را خوب انجام می دهیم. کارهای حساس خود را به همکاری دیگران وصل نمی کنیم و امکان قطع همکاری طرف مقابل را در هر لحظه در نظر داریم.

صالحی درباره انجام تست های مختلف درباره سرپوش و شایعه کوچک بودن درپوش راکتور ابراز داشت: سرپوش راکتور سه بخش دارد که حدود صد تن هستند. احتمال کوچکتر شدن قسمت میانی وجود دارد که در حال طراحی است. ما چندین بار تست کردیم تا مسائل احتمالی شناسایی شوند.

وی درباره مذاکرات روحانی و آبه بیان نمود: فرانسوی ها به دنبال پادرمیانی بودند و پیشنهاد مرضی الطرفین داده بودند. طرف مقابل می گوید ما می خواهیم ایران به سمت سلاح هسته ای نرود. این مساله را ترامپ چند بار مطرح نموده است در حالی که پمپئو 12 شرط را مطرح نموده بود. ایران می گوید براساس برجام، تحریم ها باید برداشته گردد. اگر این دو شرط احراز گردد، مابقی مسائل را می توان در 1+5 عنوان نمود.

این عضو دولت تدبیر و امید با بیان اینکه این پیشنهاد وجود دارد که رییس جمهوری فتوای رهبری را امضا کند و دیگر کشورها هم آن امضا نمایند، به شرطی که تحریم ها هم برطرف گردد، عنوان نمود: اینکه در ژاپن همین چارچوب مطرح شده باشد، من اطلاع ندارم. آنها هم علاقه مند پادرمیانی هستند، ولی ایران تاکید می نماید که مذاکره مجدد در برجام معنا ندارد و تا تحریم ها برداشته نگردد، ایران هیچ اقدامی انجام نخواهد داد.

وی یادآورشد: مسئله ای هم از سوی دکتر ظریف مطرح شده و آن، تسریع در تصویب پروتکل الحاقی است.

محدودیتها ضربه ای به ذات و ماهیت صنعت هسته ای نزد

رییس سازمان انرژی اتمی درباره گام پنجم کاهش تعهدات هسته ای عنوان نمود: ما در بحث فنی، در برجام به گونه ای عمل کردیم که ماهیت فعالیت های هسته ای صدمه نبیند، یعنی هیچ فعالیت ضروری، زمین نماند. اما محدودیت پذیرفتیم. این محدودیت ها به گونه ای است که اتفاقی در صنعت هسته ای رخ نمی دهد. مثلا یک محدودیت این است که برای مدتی فلز اورانیوم نسازیم در حالی که ما قصد این کار را هم اکنون نداریم.

صالحی با اشاره به محدودیت میزان فراوری اورانیوم غنی شده گفت: یک محدودیت، ظرفیت محدود غنی سازی است. فرض کنید برجام نبود و ما قصد 200 هزار سو برای فراوری داشتیم. این میزان نیازمند 300 کیلو اورانیوم غنی شده است. قبل از برجام سالانه حداکثر 10 تن اورانیوم می توانستیم فراوری کنیم، در حالی که در دو سال گذشته این میزان به 30 تن رسیده و در دو سال آینده به 50 تن می رسیم.

معاون رییس جمهوری اضافه نمود: در برجام به گونه ای مذاکره شد که فراوری غنی سازی به 300 کیلو در سال رسیده باشد و به افق غنی سازی ما در هشت سال آینده به 200 هزار سو برسد. ما چیزی در برجام از دست ندادیم. محدودیت ها هم به ذات و ماهیت صنعت هسته ای ضربه نزد بلکه آهنگ صنعت هسته ای را متناسب با شرایط و فعالیت های مالی و... کرد. الان ما دو نیروگاه در حال ساخت داریم که بعد از انقلاب سابقه نداشته است. ما در کاهش تعهدات هم بسیاری محدودیت ها را برداشتیم.

صحبت درباره گام پنجم زود است

صالحی با بیان اینکه صحبت کردن درباره گام پنجم زودهنگام است، گفت: این مسئولیت با آقای روحانی است که صحبت جدی از سوی ایشان نشده است. ما پیشنهاداتی داشتیم. می توان بعضی اقدامات را شتاب داده و فراوریات را افزایش دهیم. رییس جمهور در زمان مقتضی تصمیم لازم را گرفته و به ما ابلاغ می نمایند هرچند مشورت هایی هم می گردد. من الان چیزی درباره گام پنجم و حتی اصل آن نمی توانم بگویم. این مساله به رصد تحولات بین المللی بستگی دارد.

مکانیسم ماشه فعال گردد چیزی از برجام باقی نمی ماند

وی درباره به کار بردن مکانیزم ماشه توسط اروپا توضیح داد: اروپا می خواهد برجام پابرجا بماند. برجام برای آنها اهمیت امنیتی دارد ولی اینکه آن خواست با توانش چقدر متناسب است، یک بحث جداگانه است. توانایی اروپا به ایستادگی در برابر آمریکا بستگی دارد که متاسفانه نشان داد توان 28 کشور کمتر از ایستادگی و استقلال یک ایالت مانند کالیفرنیا است.

رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه اروپا اگر به دنبال مکانیزم ماشه برود، برخلاف خواسته و نیت آنها است، گفت: اگر مکانیزم ماشه فعال گردد، از برجام چیزی باقی نمی ماند. این تناقص در گفتمان اروپایی هاست. افکار عمومی هم فهمید ایران بازیگر منصف و پایبند به تعهداتش است.

معاون رییس جمهوری گفت: امیدواریم این گفتمان اروپا اصلاح گردد چراکه این گفتمان موجب هم ردیف شدن اروپا با آمریکای بدعهد می گردد.

صالحی اضافه نمود: پرستیژ اروپا در افکارعمومی دنیای لطمه خورده، آنها بیشتر به این پرستیژ بیشتر لطمه نزنند. همگان باید کوشش نمایند برجام باقی بماند.

وی درباره برگشت پذیری کاهش تعهدات برجامی ایران بیان نمود: بسیاری از گام های ایران برگشت پذیر است یعنی اگر اروپا به تعهداتشان عمل نمایند، بسیاری از اقدامات قابل برگشت به سابق است.

بازی در حال رسیدن به جاهای خطرناک است

رییس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این سوال که با توجه به تحولات بین المللی، سال دیگر سال گشایش است یا به سمت خروج از برجام هستیم؟ یادآور شد: معتقدم ایران با قوت و قدرت و با سربلندی و عزت از این معرکه خارج می گردد. این اعتقاد درونی من است. اما براساس آنچه در عالم واقع رخ می دهد، بازی در حال رسیدن به جاهای خطرناک است. ناظران بین المللی معتقدند ایران تا به امروز در بازی شطرنج دست برتر را داشته است. باید از این چالش باید با درایت و تدبیر عبور کرد.

صالحی با بیان اینکه تا به امروز با تدبیرعمل کردیم و اگر این تدبیر را پیش ببریم، پیروز میدان خواهیم بود، عنوان نمود: اگر ایران با مقداری صبوری و تحمل پیش برود، از این میدان با سربلندی خلرج می گردد و دیگران مجبور به تمکین می شوند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ایران قصد غنی سازی 20 درصدی را دارد؟ گفت: ما دیگر به محدودیت سطح غنی سازی پایبندی نداریم. افزایش سطح غنی سازی به تصمیم مسئولان کشور بستگی دارد. اگر به ما بگویند 20 درصد غنی سازی کنید ظرف سه، چهار روز انجام می گردد. ما محدودیت فنی نداریم.

ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت به نفع هیچ کس نیست

معاون رییس جمهوری درباره احتمال تغییر دکترین هسته ای در صورت ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت گفت: ان شاالله پرونده ایران به شورای امنیت نمی رود چرا که این مساله به سود هیچ کس نیست. عقلا در چنین وضعیتی صدایشان آنقدر رسا خواهد شد که کار به این مرحله نرسد چراکه مناسبات منطقه و دنیا تغییر می یابد و عواقب آن هم غیرقابل پیش بینی است.

صالحی در پاسخ به این سوال که آیا گام و تصمیم بعدی ایران خروج از برجام است؟ توضیح داد: اگر قرار باشد هیچ اتفاقی رخ ندهد و به قهقهرا برسیم، ایران تصمیم مقتضی را می گیرد ولی امیدواریم طرف مقابل در این فرصت تصمیم بگیرد و اقدامی نماید که مساله پیچیده تر نگردد. اگر به دنبال نفع جمعی هستیم باید براساس عقلانیت عمل کرد.

وی در پاسخ به این سوال که چه زمانی می توانیم به 20 هزار مگاوات برق هسته ای برسیم؟ گفت: نیروگاه های هسته ای گرانقیمت هستند. ارزش هر نیروگاه هزار مگاواتی، پنج میلیارد دلار است. فراوری 20 هزار مگاوات برق هسته ای یک برنامه بلندمدت است. شش سال دیگر فاز دوم بوشهر و فاز سوم تا هشت سال دیگر وارد مدار می گردد.

رییس سازمان انرژی اتمی درباره همکاری های بین المللی ابراز داشت: بعد از برجام کره ای ها آمدند. من گفتم زیاد بحث نکنید چراکه باید از دیگران اجازه بگیرید. بعدا هم عقب نشینی کردند الان با چین و روسیه همکاری خوبی داریم و می خواهیم سرمایه گذاری ها را بر راکتورهای کوچک متمرکز کنیم چرا که برای راکتورهای بزرگ باید در جنوب یا شمال بسازیم که به آب دریا و بسیار زیاد دسترسی داشته باشیم.

310 23310

منبع: خبرآنلاین

به "صالحی: اهل فن می دانند قدم های ایران چقدر بلند است، بازی در حال رسیدن به جاهای خطرناک است، ارزش افزوده نیروگاه بوشهر 3 برابر بودجه ماست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صالحی: اهل فن می دانند قدم های ایران چقدر بلند است، بازی در حال رسیدن به جاهای خطرناک است، ارزش افزوده نیروگاه بوشهر 3 برابر بودجه ماست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید