مشاوره آنلاین چیست و چگونه انجام می شود؟

به گزارش وبلاگ درخشان 92، مشاوره و پاسخ هایی به رایج ترین سوالات مردم درباره خدمات روان شناختی آنلاین این روز ها بازارش حسابی داغ شده است.

مشاوره آنلاین چیست و چگونه انجام می شود؟

به گزارش، با رشد و گسترش فضا های مجازی و شبکه ها و برنامه های مختلف ارتباطی، مردم بیشتر از قبل علاقه دارند خدمات و کالا ها را به صورت اینترنتی دریافت کنند. در این میان یک اتفاق دنیای مانند شیوع ویروس کرونا، اهمیت راه های ارتباط اینترنتی را بیش از پیش روشن کرد. خدمات روان شناسی و مشاوره نیز از خدماتی هستند که استفاده از آن ها به صورت آنلاین با سرعت زیادی در حال رشد است و پژوهش های بسکمک اثربخشی آن ها را تایید کرده اند. مشاوره های از راه دور با استفاده از تلفن یا اینترنت بیش از 20 سال است که استفاده می شود. اگر به قبل تر برگردیم حتی می توان مکاتبات و نامه نگاری های فروید با بیمارانش را نوعی مشاوره از راه دور تلقی کرد. در این مطلب شما را با انواع مشاوره های آنلاین، مزایای آن ها و نحوه استفاده برای بردن بهره بیشتر، آشنا می کنیم.

مشاوره آنلاین، برخط یا اینترنتی به مشاوره ای گفته می شود که به صورت تلفنی، تصویری یا صوتی با استفاده از خط تلفن، سایت ها و برنامه های اینترنتی و تلفن همراه انجام می شود. این مشاوره می تواند به صورت همزمان باشد، یعنی شما و روان شناس همزمان با استفاده از یکی از این روش ها با هم ارتباط برقرار کنید یا ناهمزمان، یعنی شما مشکل تان را به صورت نوشتاری، صوتی یا تصویری برای روان شناس ارسال کنید و او در زمانی دیگر به شما پاسخ دهد. بدیهی است که یک گفت وگوی زنده و همزمان، امکانات ارتباطی بیشتری را در اختیار هر دو طرف قرار می دهد.

در سایت انجمن روان شناسی آمریکا عبارت جالبی در همین باره ذکر شده است: با یک کلیک می توانید به یک روان درمانگر دسترسی فوری و ارزان داشته باشید! شاید از میان بردن فاصله ها، مهم ترین مزیت درمان های آنلاین باشد. مراجعان بسکمک از این موضوع شکایت دارند که در شهر یا روستایی که زندگی می کنند به روان شناس مجرب و حرفه ای دسترسی ندارند. با استفاده از خدمات روان شناختی آنلاین می توانید به خبره ترین متخصصان در سراسر کشور و حتی دنیا، دسترسی داشته باشید.

صرفه جویی در وقت و هزینه: در مشاوره های آنلاین شما نگران تغییر برنامه های روزانه، از دست رفتن وقت، دوری جهت (درون شهری یا بین شهری) و ترافیک نیستید. صرفه جویی در وقت و هزینه های رفت و آمد از مزایای مشاوره آنلاین است. شما در محل کار یا منزل تان با تلفن همراه یا رایانه تان با روان شناس تان ارتباط برقرار می کنید و فقط به اندازه طول زمان جلسه وقت می گذارید. در ضمنً و معمولا تعرفه جلسات روان شناسی آنلاین از جلسات حضوری کمتر است. سایت هایی هم وجود دارند که برای مراجعان متقاضی جلسات آنلاین، تخفیف های ویژه در نظر می گیرند. در خور ذکر است تعرفه این جلسات مشاوره با توجه به مدرک تحصیلی مشاور و مدت جلسه که بین 20 دقیقه تا یک ساعت است، متفاوت است و حداقل از 40 هزارتومان شروع می شود.

احساس راحتی بیشتر: مشاوره آنلاین می تواند برای عده ای مفیدتر از جلسات حضوری باشد؛ نوجوان ها، جوان ها، کسانی که در فضای مجازی احساس راحتی بیشتری دارند، کسانی که بنابه دلایلی حریم شخصی و افشای اطلاعات خصوصی شان برایشان اهمیت دوچندانی دارد، مهاجرانی که در کشوری زندگی می کنند که به روان شناس هم زبان دسترسی ندارند و همچنین مراجعانی که به دلیل محدودیت ها و معلولیت های جسمی امکان رفت و آمد به مراکز روان شناختی را ندارند، بیش از دیگران از مشاوره های آنلاین سود می برند.

امکان ارتباط بیشتر و آسان تر: همچنین مشاوره آنلاین این امکان را فراهم می کند که در صورت نیاز، در فواصل جلسات نیز با روان شناس خود ارتباط داشته باشید. در واقع مشاوره آنلاین ارتباط مستقیم بین شما و درمانگر را امکان پذیر و راحت تر می کند.

از منبعی که قرار است به شما خدمات ارائه دهد، مطمئن شوید. متاسفانه ممکن است کسی که در حال انجام مشاوره آنلاین با شماست، صلاحیت حرفه ای کافی نداشته باشد؛ بنابراین پیش از انتخاب روان شناس مد نظر، وقت بگذارید و درباره او از سایت ها، صفحات و منابع معتبر تحقیق کنید. با اولین شماره ای که در اینترنت یا شبکه های اجتماعی دیدید، تماس نگیرید. این کار نه تنها کمکی به شما نمی کند بلکه می تواند بسیار آسیب زننده باشد.

همچنین برای حفظ حریم خصوصی تان، از امنیت ابزاری که برای مشاوره استفاده می شود، اطمینان پیدا کنید. اگر در این خصوص تردیدی دارید، حتما با روان شناس خود در میان بگذارید.

پس از آن که زمان، ابزار ارتباطی و هزینه جلسه را هماهنگ کردید، برای جلسه یک مکان خلوت و بدون مزاحمت انتخاب کنید که در طول جلسه کسی مزاحم شما نشود. اگر از مشاوره اینترنتی استفاده می کنید، از حجم و سرعت اینترنت خود مطمئن شوید. دستمال کاغذی، ساعت، کاغذ و اتوماتیک (برای یادداشت برداری و ثبت راهکارها) در دسترس داشته باشید.

در مشاوره های تصویری، لباس رسمی بپوشید. درمانگر شما نیز باید لباس رسمی پوشیده باشد. اگر از تلفن همراه استفاده می کنید، آن را در فاصله مناسب، طوری که دست ها و بخشی از بالاتنه شما مشخص باشد، ثابت کنید. این کار به درمانگر اجازه می دهد زبان بدن شما را مشاهده و اطلاعات لازم را دریافت کند؛ همچنین آزاد بودن دست ها کمک می کند راحت تر صحبت و در صورت نیاز یادداشت برداری کنید. بهتر است در طول جلسه از هندزفری استفاده کنید تا حریم خصوصی شما حفظ شود. مشاوره تصویری این مزیت را نسبت به سایر روش ها دارد که تقریبا تمام مولفه های ارتباطی یک مشاوره حضوری را داراست.

منبع: روزنامه خراسان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "مشاوره آنلاین چیست و چگونه انجام می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاوره آنلاین چیست و چگونه انجام می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید