گزارش، یک هفته حساس پیشِ روی ترکیه و سوریه

به گزارش وبلاگ درخشان 92، اردوغان تهدید نموده که اگر تا انتها هفته جاری٬ نیروهای تحت امر بشار اسد به خطوط پیشین بازنگردند٬ بین آنکارا و دمشق جنگ روی می دهد.

گزارش، یک هفته حساس پیشِ روی ترکیه و سوریه

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ درخشان 92٬ اختلاف نظر بین ترکیه و روسیه همچنان پابرجاست و تا این لحظه بین آنکارا و مسکو٬ نشانه ای از توافق دیده نشده است. ترکیه می خواهد همچنان کارت ادلب را در اختیار داشته باشد اما روسیه به شکل جدی با چنین چیزی مخالف است.

حالا مشخص نیست آیا ترکیه واقعاً بر اساس تهدیداتی که در روزهای اخیر از سوی مقامات این کشور صورت گرفته٬ به سوریه حمله رو خواهد شد یا نه. اما آن چه مشخص است٬ این است که درخواست ترکیه در خصوص ادلب با ابعاد واقعی صحنه و شرایط به وجود آمده بر روی ارض واقع٬ هیچگونه انطباقی ندارد.

ترکیه همچون روسیه و ایران نمی اندیشد

موضوع ادلب و پیشروی های ارتش سوریه٬ در دو هفته اخیر ذهن مقامات آنکارا را به خود مشغول نموده و شواهد نشان می دهد که ترکیه در میدان عمل٬ در برابر یک شرایط غیرقابل پیش بینی قرار گرفته است.

چرا که تیم سیاسی - امنیتی اردوغان انتظار داشت که مسئله حضور گروه های تروریستی و افراطی در شمال غرب سوریه یعنی در ادلب٬ فعلاً به قوه خود و به شکل لاینحل باقی بماند و شرکای آستانه زمانی سراغ ادلب بروند که کمیته تدوین قانون اساسی سوریه همه کارهای خود را به اتمام رسانده و حل سیاسی بحران سوریه در مرحله فینال قرار گرفته باشد.

اما مشخص شد که روسیه٬ ایران و سوریه چنین نمی اندیشند و آنان معتقدند که اتفاقاً هموار شدن جهت تدوین قانون اساسی و حل سیاسی بحران سوریه از فتح ادلب می گذرد.

سه حمله پیشین ترکیه به خاک سوریه

در سه عملیات نظامی مهم ترکیه در خاک سوریه یعنی سپر فرات٬ شاخه زیتون و چشمه صلح٬ بسیاری از تحلیل گران داخلی و خارجی٬ همیشه پیش داوری خاصی در خصوص اردوغان و ارتش ترکیه داشته و اعلام می کردند که تهدید به حمله٬ یک بلوف و یک اقدام سیاسی است.

در زمان عملیات سپر فرات٬ گفته می شد که ارتش کودتازده و بی روحیه ترکیه توان عملیات ندارد و چنین چیزی ممکن نیست.

در دوران حمله به غرب فرات و اشغال عفرین٬ گفته می شد که چنین حمله ای٬ جنگ با نمودها را به داخل ترکیه می کشاند و چنین اقدامی موجب شکست سیاسی و انتخاباتی آکپارتی خواهد شد.

در خصوص حمله به شرق فرات و عملیات موسوم به چشمه صلح٬ گفته می شد که آمریکا هرگز چنین مجوزی به ترکیه نخواهد داد و اردوغان قادر نیست ریسک و مخاطره عظیم حمله به شرق فرات را بپذیرد.

اما در هر سه مورد٬ ارتش ترکیه کار خودش را کرد و وظیفه محول شده را به انجام رساند. بدون شک٬ میزان پیروزی ترکیه در این سه عملیات مهم٬ دقیقاً به همان اندازه ای نبود که سران و فرماندهان می خواستند٬ اما در هر حال٬ اردوغان همه را در برابر عمل اجرا شده قرار داد و متوقف نشد.

البته کل عملیات مداخله جویانه ترکیه در خاک سوریه٬ فقط محدود به این سه عملیات نیست و علاوه بر گشت زنی مشترک با روسیه و آمریکا٬ تحرکات ترکیه در الباب٬ جرابلس و منبج نیز٬ اقدامات مهمی بوده که هیچکدام از آنها٬ با رضایت و هماهنگی دولت مرکزی سوریه صورت نگرفته است.

آیا اردوغان حمله می نماید؟

اردوغان تهدید نموده که اگر تا خاتمه ماه جاری میلادی٬ نیروهای تحت امر بشار اسد به خطوط پیشین بازنگردند٬ بین آنکارا و دمشق جنگ روی می دهد. اما آیا واقعاً اردوغان دست به چنین اقدامی می زند و ترکیه را وارد یک جنگ جدید می نماید؟

در پاسخ به این سوال باید گفت: مهم ترین عامل مشخص نماینده و فاکتور حساس در این زمینه٬ چند و چون روبروه روسیه با تحرکات نظامی ترکیه در ادلب است. اول این که در میدان عمل٬ ترکیه در حمله به ارتش سوریه٬ از امکان تحرک در حریم هوایی سوریه برخوردار نیست و نهایتاً بالگردها و هواپیماهای جنگنده ترکیه قادر خواهند بود که از پشت مرز هوایی٬ به سوی اهداف دوردست خاک سوریه٬ شلیک نمایند.

دوم این که کارت و ابزار بسیار مهم روسیه در داخل خاک سوریه٬ این است که به شکل غیرمستقیم ترکیه را بزند. چنین چیزی دقیقاً چه معنایی دارد؟ معنای حمله غیرمستقیم این است که روسیه ناچار نیست برای تضعیف ترکیه و بازداشتن نیروهای نظامی ترکی از حمله به سوریه٬ الزاماً خود ارتش ترکیه را بزند. چرا که چنین چیزی٬ دینامیت زیر روابط آنکارا - مسکو می گذارد و قطعاً پوتین نمی خواهد٬ رابطه با ترکیه را قربانی ادلب کند.

اما اگر روسیه٬ به جای نظامیان ترکیه٬ معارضین سوری تحت حمایت آنکارا را بزند٬ آن وقت از یک ابزار بازدارنده مهم استفاده ننموده است؟ فراموش نکنیم که روسیه در این حوزه دو کارت حساس در دست دارد که استفاده از آنها به شکل همزمان خواهد بود:

1.حملات هوایی بسیار سنگین علیه معارضین سوری و گروه های تروریستی مستقر در ادلب.

2.شکست دیوار صوتی و فراهم آوردن شرایطی برای کوچاندن دست کم دو میلیون نفر از اهالی ادلب به سوی ترکیه که حتی تصور آن هم برای مقامات آنکارا٬ در حد یک کابوس دهشتناک است.

در کنار این دو کارت مهم٬ باید به یک عامل بازدارنده مهم دیگر نیز اشاره نمود که عبارت است از احتمال اعزام بخشی از نیروهای حزب الله لبنان به حوالی ادلب. نیروهای حزب الله لبنان٬ قبلاً هم در دفاع از سوریه در برابر تروریست ها٬ مبارزات و تجربیات مهمی داشته اند و اگر ارتش سوریه در شمال غرب٬ با مشکل جدی روبرو گردد٬ احتمال مشارکت حزب الله در این میدان برای حفظ دولت مرکزی سوریه٬ یک سناریوی دور از ذهن نیست.

حالا با توجه به عوامل بازدارنده فوق و همچنین با توجه به سوابقی که در خصوص سه عملیات نظامی ترکیه در سوریه ذکر شد٬ آیا می توان با اطمینان گفت که ترکیه به سوریه حمله نخواهد کرد؟ پاسخ منفی است.

چرا که اولاً ترکیه نشان داده که در بسیاری از مواقع٬ تبدیل به یک بازیگر غیرقابل پیش بینی می گردد. دوم این که اردوغان و حزب حاکم٬ در داخل ترکیه فعلاً در شرایط خوبی هستند و ترس و واهمه چندانی از مخالفت های داخلی ندارند.

بنابراین٬ دست زدن به یک حمله محدود و پرهیز از عملیات گسترده و وسیع از سوی ارتش ترکیه در شمال غربی سوریه٬ می تواند به عنوان یک پیش بینی شایان تامل٬ مورد آنالیز قرار بگیرد. سناریویی که هدف اصلی آن٬ زهرچشم دریافت از سوریه و معلق نگاه داشتن پرونده ادلب خواهد بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "گزارش، یک هفته حساس پیشِ روی ترکیه و سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، یک هفته حساس پیشِ روی ترکیه و سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید